Ambasados naujienos 2015-03

Mielieji,

Pratęsdami savo laišką tuo, kuom pabaigėm prieš tris ilgesingas savaites, norime patvirtinti, jog nepaisant nieko Pirmasis šios Karalystės lietuvių (Lietuvos piliečių) krepšinio turnyras Laisvės taurei laimėti įvyks laiku ir nuspėtoj vietoj. Be šio didžiulio džiaugsmo dūšiai daugumos Lietuvos gyventojų, šioj Karalystėj bus dažnai (galbūt net ištisus metus) minimas mūsų Laisvės 25-metis, ketvirtis amžiaus po sovietų okupacijos atsikratymo. Bet viską nuo pradžių:

 

Šį šeštadienį, kovo 14-ąją, 15:30 val. Boswijk sporto komplekse (Sporthal Boswijk, Laan van Kans 11, 2496 VB Den Haag) prasidės krepšinio turnyras Laisvės Taurei laimėti. Šaltiniai teigia, jog komandos savo pavadinimus parinko specialiai tam, kad pasiklydę šioj Karalystėj lietuviai galėtų greit susiorientuoti ir atpažinti tokias savo gimtąsias vietas kaip Eilinių kaimas ar Roterdamo valsčius. Turnyrui užsiregistravo 7 komandos – “Ambasada-Europol”, “Eiliniai”, ”Jieznas”, “Klaipėdos banga”, ”Lituanica”, “Roterdamo lietuviai” ir “Utena”. Visi, kas gaudo bangas ar skraido lituanikomis, ar rado sau artimus vietovardžius, – laukiame Jūsų! Tautininkų kritikai pažeidi komandos „Ambasada-Europol“ kilmė aiškinama tuo, jog turnyre susitiks ir bandys išvien veikti vietinis ambasadorius ir europinis policininkas. Jeigu kas dar nematė aršiai puolamo ir sunkiai besiginančio vieno iš jų, jeigu kam vien nuo tokios minties burnoj džiūsta, – junkitės prie skandalo, nes ten tikrai paaiškės nekvapnūs Ambasados ryšiai su turnyro organizatoriais! Pasak gandų, Ambasada nukaldino šią Taurę būtent sau, derindama ją savo lentynoms. Per keturias alinančių intrigų valandas (iki 19:30 val.) turnyre bus kryžminami (atsiprašau, kryžiuojami) kamuoliai ne tik varžybose „trys prieš tris“ ir taikliausių tritaškių, bet ir kitose rungtyse, kurias organizatoriai nuslėpė nuo Jūsų Ambasados. Žinoma, viskas baigsis laimingai: nugalėtojams bus įteikta Laisvės Taurė. Nepereinama ir neperstumiama. Pirmoji ir visiems Laisvės laikams. O kad viskas neatrodytų lyg medumi tepta, – komandos dalyvavimo mokestis bus net 20 eurų.

Turnyro nuostatus galite rasti: http://nl.mfa.lt/nl/lt/naujienos/krepsinio-turnyras-del-laisves-taures15-

 

Tą patį šeštadienį, rytoj, kovo 14-ąją, 17 val. Jūsų Ambasadoje (Laan van Meerdervoort 20, 2517 AK Den Haag) švęsti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, dar žinomą kaip Kovo 11-ąją, kviečia Olandijos lietuvių bendruomenė. Šventės proga Jums koncertuos Rugilės Daujotaitės (vokalas, kanklės, gitara, fleita) ir Robert Rook (piano) duetas. Įsivaizduoti, kaip nuostabiai šis duetas skambės gyvai, galima pabandyti šia nuoroda https://www.youtube.com/watch?v=ZlQZDj74ENA . Įėjimas laisvas, nemokamas, todėl galima/leidžiama lankytis ir turnyre, ir koncerte. Registruotis kviestume ir el. paštu events.nl@urm.lt , tačiau išsami šventės dalyvių registracija, daiktų ir nuotaikos patikra bus vykdoma ant Ambasados slenksčio.

Daugiau informacijos: http://nl.mfa.lt/nl/lt/naujienos/kvieciame-pamineti-lietuvos-nepriklausomybes-atkurimo-25-meti

 

Kitą penktadienį, kovo 20-ąją, 21 val. Pathé Buitenhof kino teatre Hagoje (Buitenhof 20, 2513 AG Den Haag) kartu užsienio šalių diplomatiniais atstovais, šios Karalystės pareigūnais ir Lietuvos bičiuliais minėdami savo Laisvės 25-metį, rodysime 2013-ųjų režisieriaus Audriaus Juzėno vaidybinį filmą „Ekskursantė“.

Pirmiems įspūdžiams susidaryti siūlyčiau šią nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=SMFsQaApw1w .

Tiems, kurie pageidautų detalesnio paaiškinimo, atskleisiu, jog filmas apie mergaitę, kuri pasiklydo nuo pionierių ekskursijos, vykusios iš Lietuvos į sveiką gyvenimo būdą propagavusį, žaliuojantį Sibirą. Mergaitė nusprendžia nebelaukti savo grupės ir sugrįžti į Lietuvą pati. Vieni jai padeda, kiti – atvirkščiai. Štai maždaug taip, gana šviesiai ir nedepresyviai pateikiama mažytė istorija apie mūsų Tautos bandymus ištrūkti iš sovietų ekskursijų. Ekskursijos, kurioj (kaip ir daugelio iš mūsų) senelio šeimyna su mano mama „užsibuvo“ 11 metų, o tėčio tėtis liko ilsėtis po Norilsko akmenimis. Neįtikėtina, bet Rusijos kino akademija apdovanojo „Ekskursantę“ kaip geriausią užsienio filmą „Nikos“ prizu. Po filmo susitiksime su Pranu Morkumi, kuris Lietuvos kino akademijos apdovanotas „Sidabrine gerve“ už geriausią metų scenarijų.

Įėjimas vėl laisvas, bet „priklausomas“ nuo Ambasados. Rezervuoju asmeniškai (t.y. dėl rezervacijos kreiptis į mane, ir ne daugiau, kaip 2 bilietai į rankas šiais deficito laikais) 50 vietų aktyviems (padėjusiems rengti lietuviškus renginius), raštingiems (rašiusiems Diktantą‘2015) ir sąmoningiems (dalyvavusiems rinkimuose) Lietuvos piliečiams. Jeigu susidomėjote ir atitinkate vieną iš šių „pralaidumo“ kategorijų, rašykite man tiesiogiai. „Kas pirmesnis, tas gudresnis“.

 

Kitą sekmadienį, kovo 22-ąją, 11:30 val. Limburgo provincijos Heerleno miesto Schunck meno galerijoje (Schunck Collectors House, Raadhuisplein 19, 6411 HK Heerlen) bus iškilmingai atverta Lietuvos tapytojų Ričardo Vaitiekūno ir Julijono Stankaus parodą „Tarp draugų“. Paroda veiks iki gegužės 10-osios, o daugiau informacijos rasite:

http://schunck.nl/agenda/among-friends-ricardas-vaitiekunas-julijonas-stankus/

 

Kovo 26-ąją, ketvirtadienį, dar daugiau Ričardo Vaitiekūno tapybos pristatys prašmatniame Limburgo Wijlre dvare įsikūrusi galerija „Bonnefanten Hedge House Foundation“ (Kasteel Wijlreweg 1, 6321 PP Wijlre). Ši paroda veiks iki birželio 28-osios, ir daugiau sužinotumėte čia:

http://www.bonnefanten.nl/nl/bonnefanten_buitenshuis/bonnefanten_hedge_house/ricardas_vaitiekunas

 

Balandžio 5-ąją, sekmadienį, 15 val. katalikų bendrija „Katalikai Olandijoje“ kviečia į lietuviškas Šv. Velykų Mišias Amsterdamo priemiestyje Duivendrechte esančioje Urbanuskerk bažnyčioje (Rijksstraatweg 230, 1115 AV Duivendrecht). Jas laikyti atvyks Nyderlandų lietuvių kapelionas, Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos rektorius, monsinjoras kun. Žydrūnas Vabuolas. Dažytų kiaušinių ridenimas nuo seno buvo vienas aistringiausių lietuvių užsiėmimų, o prie bažnyčios ir aplink ją – plačios neapmokestintos erdvės: iki bažnyčios yra labai patogu atvykti – nuo Duivendrecht traukinių/metro stoties vos 50 metrų, be to, šalia bažnyčios nemokama automobilių stovėjimo aikštelė. Po Mišių arba, pagal skonį, po kiaušinių lenktynių kviečiame susirinkti svečiams ir bendravimui skirtoje bažnytėlės salėje, kuri bus „suneštinių“ Velykų vaišių. Junkitės prie bendros gražios šventės! Jeigu norėtumėte pasidomėti detaliau, skaitykite www.misiosamsterdame.nl  arba parašykite Pauliui – misiosamsterdame@gmail.com .

 

Balandžio 8-12 dienomis Nijmegene vyks 7-asis tarptautinis trumpo metražo filmų festivalis „Go Short“. Šiemet į festivalį ypatingų svečių teisėmis pakviesti Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – filmų kūrėjai. Lietuvos kūrėjų darbus kviestume pažiūrėti (ir savo kitataučius bičiulius atitempti):

–          balandžio 9-ąją, ketvirtadienį, nuo 20:00 val. arba balandžio 11-ąją, penktadienį, nuo 17:30 val. – programoje „Baltic Rebels“ („Baltų maištininkai/sukilėlai“):

2012-ųjų režisierės Oksanos Burajos dokumentinis filmas „Liza, namo!”,

2014-ųjų rež. Karolio Kaupinio vaidybinis filmas “Triukšmadarys”,

2014-ųjų rež. Kamilės Milašiūtės drama „After Rave”, ir detaliau apie šią programą rasite http://2015.goshort.nl/en/program/baltic/rebels/ ;

–          balandžio 9-ąją, ketvirtadienį, nuo 22:00 val. arba balandžio 11-ąją, penktadienį, nuo 12:30 val. – programoje „Baltic Family“ („Baltų šeima“):

2011-ųjų rež. Skirmantos Jakaitės animacinis filmas Galim susitikti, galim nesusitikti“,

2013-ųjų rež. Ievos Veiverytės vaidybinis filmas „Šuns dienos“, o „Šeimos“ programą detaliau pristato http://2015.goshort.nl/en/program/baltic/family/ .

Jeigu būtų norinčių užklausti, kodėl mums atrodo, jog šios Karalystės lietuvius galėtų sudominti nuo 7 iki 20 min. trunkantys filmukai, atsakymą rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=cE2c63SlqA4 . Pažiūrėjusiems patikslinsiu, jog mūsų atsakymas būtų analogiškas, kaip ir atsakant į klausimą „Kodėl ne arklys?“.

Atsisveikindamas norėčiau visiems Jums palinkėti pačios nuostabiausios pavasario pradžios ir tikro džiaugsmo Laisve. Laisve, kurią, baisu net pripažinti, vertinti dar pakankamai neišmokome per ketvirtį amžiaus. Laisve, kuri suteikia mums vilties, jog išmoksime ir pamokysime kitus.

Nuoširdžiai Jūsų,

Ernestas Grabažis

Ministras patarėjas

Lietuvos ambasada Nyderlanduose

Laan van Meerdervoort 20

2517 AK Den Haag

Te. +31 70 3380675

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *