Vinilinės plokštelės

Kokią jūsų laisvalaikio dalį užima muzika?
Post Reply
User avatar
Greta
Posts: 3149
Joined: 2010-11-4, 21:11

Vinilinės plokštelės

Post by Greta »

Ar kas nors dar turit (ar is vis turejot) viniliniu ploksteliu? Prisimenat is pradziu jos buvo tokios vidutines ir duztancios (po 1 daina is abieju pusiu), paskui mazytes neduztancios su 4 dainom, paskui atsirado dideles duztancios. Ir tos dideles kaip atejo, taip iki siol ir isilaike, nors aisku tai dabar ne masinis reiskinys, o tik kaip hobi, pas atskirus megejus. Jie keiciasi tomis plokstelemis, parduoda jas perka. Kai kurios, labai senos ir retos, yra labai brangios, jei geros kokybes. Visose salyse yra net tu ploksteliu megeju klubai, forumai.

http://www.gramofonas.lt/lt/klubas/disk ... php?FID=22

O gal prisimenat buvo dar tokios plastmasines ploksteles, nedideles. Tu plastmasiniu tai ivairiausiu tipu ir spalvu buvo. Dazniausiai jos buvo juodos ir melynos, pasitaikydavo raudonu ir baltu. Jose budavo po 4 dainas, dvi vienoj puseje, o dvi kitoje.
Rusai daug metu leido toki zurnala Кругозор, kuriame budavo isegta ir tu ploksteliu su muzika, dainomis, ivairiais interviu, pasakomis ir t.t.
O kurortiniuose miestuose budavo galima nusipirkt tokiu ploksteliu su viena daina, kokia nors tuo metu madinga, ir plokstele budavo su to kurorto vaizdu arba galejai ja uzsakyt su savo fotke prie kokios palmes, cia pat fotografas ir nufotkindavo. Kita diena ateidavai ir gaudavai plokstele ir savo feisa. ;)

Beje, Olandijoje iki pat siol galima tai vienur tai kitur pamatyt parduodamus patefonus. Bet ploksteliu niekur nematau.
Klevas
Posts: 781
Joined: 2012-05-30, 10:37

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Klevas »

Tragedija tos ploksteles - baisu net prisimint. Kazkada ismeciau daug po to isdalinau kas liko. Kolekcionieriu reikalas arba snobizmas.

Mane nustebino kitkas. Ivairiuose miestuose Olandijoje ir Flamandijoje pasivaiksciojau po blusu turgelius - domino bet kokia muzika olandu kalba - nesu nieko rades, tik angliski atlikejai. Gal viena karta ir maciau kazka bet ten kaina buvo didele. Tai mane labai nustebino.
User avatar
Greta
Posts: 3149
Joined: 2010-11-4, 21:11

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Greta »

Klevas wrote:Tragedija tos ploksteles - baisu net prisimint. Kazkada ismeciau daug po to isdalinau kas liko. Kolekcionieriu reikalas arba snobizmas.

Mane nustebino kitkas. Ivairiuose miestuose Olandijoje ir Flamandijoje pasivaiksciojau po blusu turgelius - domino bet kokia muzika olandu kalba - nesu nieko rades, tik angliski atlikejai. Gal viena karta ir maciau kazka bet ten kaina buvo didele. Tai mane labai nustebino.
Na tiems, kuriu jaunyste sutapo su CD ir kompiuteriu era, galbut ploksteles atrodo kaip snobizmas.
Bet tie, kurie vaikystej ir jaunystej turejo vieninteli muzikos pasirinkima - ploksteles ar nieko nepagaunanti radija (sovietai beveik viska blokavo) , tiems ploksteles buvo didele vertybe.

Kas del olandu muzikos, tai jos yra labai daug, ploksteliu era pasibaige daugmaz tuo paciu metu kaip ir Lietuvoje, bet ju pardavime visada matau Utrechto turguje. (Kas del blusu turgaus nzn, nevaikstau po juos.) Pasirinkimas labai didelis. Jei gerai kalbi olandiskai, tai eiline plokstele su olandu muzika nusipirksi uz 1-2 eurus, o jei prastai kalbi - is taves prasys penkis ar 10. :lol:
Siaip jau siuo metu Olandijoje galima nusipirkt beveik 4000 senu ploksteliu vien per saita platencollectie.

Olandu muzika ir atlikejai kazkuo stebuklingu nepasizymi, sakyciau labai panasios tos ju daineles savo melodija ir zodziais i lietuviskas ir atlikejai taipogi. Turi ir olandai tokiu Kucinsku, Lemanu, Paltinieniu su Ivanauskais, Tallat-Kelpsaiciu ir pan.;)

Dabar visos senos olandu dainos yra perleidziamos CD ir DVD formatais ir matyt tam,kad jaunimas pramoktu, o senimas geriau atsimintu, kartu su CD daznai parduodama ir knygele su tu dainu tekstais. ;)
Klevas
Posts: 781
Joined: 2012-05-30, 10:37

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Klevas »

Na jau sovietai muzikos tikrai neblokavo, ka blokavo - tai ten muzikos nebudavo - vien politika. Sakysim "Laisvoji Europa".
208m vidurinemis bangomis buvo tokia Liuksemburgo radio dabartines RTL radio pirmtake. Tai visi ja klausydavosi vakare.
Ji buvo skirta UK klausytojams kuriems irgi nebuvo muzikos tada daug. Televizijos ir radijai buvo valstybiniai ir labai nuobodus, buvo piratines stotys laivuose tarptautiniuose vandenyse, kurie transliudavo populiaria muzika. Ir vakaru valstybems tai ne ka maziau nepatikdavo nei sovietams.

APie kokius metus kalbam? Plokstelem nesidomi tie kurie jomis domejosi kokiais 1965m, domisi veliau gyvene, kokiais 1975-1980, kai jau buvo magnetofonai ir zmones turejo daugybe irasu. Mazdaug 1977 jau buvo normalu tureti stereo sistema, magnetofona Majak203 ir daug juostu su megiamais irasais. Ploksteles turejo tik tie perrasinetojai, ar kokie "spekuliantai", lapiu augintojai, dantistai ir t.t.
Buvo visos pogrindines firmos kurios irasinedavo tukstanciais, irasas kainavo 3 rublius. O originali vakaru saliu plokstele 40-60 rubliu. Jos visai nebuvo kokybiskos, kaip dabar bando irodyti, ypac kai kuriu firmu - jokios nostalgijos joms neturiu ir tikrai nepirkciau. Tai tikras snobizmas. Kaip ir magnetofono juostos ar kasetes
Ieskojau olandu turguose CD bet nebuvo. Paskui intensyviai pasiieskojau internete ir radau nemazai visokio gero, bandau is ju mokintis olandiskai. Dainos(liaudies) tikrai artimos lietuviskoms. Is tarybiniu laiku daugelis zino olandu grupe "Teach-in" buvo jos plokshtele ishleide rusai dideliu tirazhu, dainos neblogos ir dabar. Bet tokiu frupiu buvo nedaug
O dauguma senu tai, kaip mini jau trenkia naftalinu, senai praejusiu laiku ir tegali parodyti, kad ir NL nebuvo viskas moderniausia. Toli grazu.
Bet pasiklausyt idomu.
User avatar
Greta
Posts: 3149
Joined: 2010-11-4, 21:11

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Greta »

Klevas wrote:
1..........Na jau sovietai muzikos tikrai neblokavo

2.......... Ploksteles turejo tik tie perrasinetojai, ar kokie "spekuliantai", lapiu augintojai, dantistai ir t.t.

3. .........Buvo visos pogrindines firmos kurios irasinedavo tukstanciais, irasas kainavo 3 rublius. O originali vakaru saliu plokstele 40-60 rubliu. Jos visai nebuvo kokybiskos, kaip dabar bando irodyti, ypac kai kuriu firmu - jokios nostalgijos joms neturiu ir tikrai nepirkciau. Tai tikras snobizmas. Kaip ir magnetofono juostos ar kasetes


4...........Ieskojau olandu turguose CD bet nebuvo. Paskui intensyviai pasiieskojau internete ir radau nemazai visokio gero, bandau is ju mokintis olandiskai.
1. Tikrai gerai zinai visa sovietu sistema ir ka jie blokavo? ;) Jie blokavo daugybe radio stociu, o jos transliuodavo ir muzika ir politines apzvalgas.
Beje, kai kuriu nereikia ne blokuot. Ar tu Olandijoje per savo radijusika girdi Lietuvis radio stotis? Tai va.

2. Labai idomu. :mrgreen: Pagal ka tokia atranka? Nejau manai,kad lapiu augintojai ir dantu gydytojai buvo tik snobai, nemylintis muzikos, nesuprantantys jos, o tik daiktus perkantis? Keistas skirstymas pagal uzsiemima. As pvz pazistu lapiu augintoja,kuris baige univerke, apsigyne daktaro laipsni, prie laisvos Lietuvos is karto ikure savo versla ir vel augino lapes. ;) Jo namuoe daugybe knygu, ploksteliu, magentofono irasu, CD. Bet visos knygos perskaitytos, o ne sekcijai papuost, muzika nuolat klausomasi...
As, beje, nepriklausiau ne vienai siu grupiu, mano tevai irgi, bet turejau labai daug ploksteliu. Kiek prisimenu daug mano klasioku irgi. Netgi tie, kurie ploksteliu nepirdavo, o pirkdavo, tarkim, pasto zenklus, jie irgi domejosi muzika, pasiskolindavo ploksteles pasiklausyt pas draugus.

3.Na tos pogrindines firmos manes nedomino, gaudavau ko reikia is parduotuves, gamyklini gamini tpsknt. O uzsieniniu irasu parduotuvese tada nebuvo.
Tuo metu tikrai auksta ploksteliu kokybe buvo Rygos ploksteliu gamyklos Melodija. Man atrodo,kad mano archyve vien sios gamyklos ploksteles ir buvo, tol kol i Lietuva nepradejo plaukt lenku ir cekoslovaku gamybos ploksteles.
Pirkt pas piratus nebuvo jokios prasmes, nes gamyklines kainavo nuo 1 rub.20 kapeiku iki 2 rub.70 kapeiku. (O anksciau buvo dar pigesnes, ypac tos lankscios , mazos su 4 dainom.) Jau net artejant Sajudzio laikams, 1987 metais, prisipirkau Vysockio ploksteliu po 2,70 rub. uz vieneta. Anskciau nebuvo jokios vilties ju gaut nusipirkt.

Beje, prisiminiau, pirkdavau ir piratu gamyba, :D Bet tokias pirkdavau tik kur nors kurortuose: Socyje, Jaltoje... Ten ant miesto vaizduo budavo uzklijuota viena nedidele sviesios permatomos plastmases plokstele su viena daina, daznai kazkas apie ta kurorta, kelione ar meile. ;) Jas pirkdavau kaip suvenyra - lauktuvems. ;) Na paklausydavo zmones tokia plokstele pora kartu ir ismesdavo, nes jos kokybe budavo prasta. Kartais vietiniai fotografai siulydavo tavo feisa imontuot palmiu fone po ta plokstele. :mrgreen:
Na as net sau karta tokia nusipirkau, nes joje buvo irasyta daina, kurios neturejau, bet norejau isigyt: Генералы песчаных карьеров.

Taip, paskui atsirado ir magnetofonai. Tik leisk paklaust is ko reikejo perrasinet muzika i magnetofonus? ;)

Kas del dabartiniu laiku, tai zinoma ir as nepirkciau ploksteliu, kai viska galima gaut CD formate, bet tikrai nesiimciau klijuot etikeciu zmonems,kurie isaugojo nostalgija plokstelems ar tiesiog dabar kazkoks jaunas zmogus jomis susidomejo. Na ir grazu, tegul domisi, tegul kolekcionuoja, klausosi, dziaugiasi. Svarbu,kad zmogus turetu kazkoki tai dziaugsmeli, nes musu laikais taip mazai to dziaugsmo, nes viskas paskandinta kovoje uz babkes ir politikoj. Man asmeniskai smagu,kad kazkas ieko ploksteles, pasto zenklo ar dar kazkokiu smulkmenu, kurios jam atnesa gera nuotaika.

4. Chmmmm, nzn kodel turguj neradai, jei reikia tik paprastu olandisku dainu, tai ju pilnas turgus. Pardese irgi pilna tokiu CD, bet pardej naujesnio leidimo, taigi brangesnes.
As irgi biski mokiaus olandu is tu dainu, bet buvau prisipirkus CD seneliu namuose po 0,50 centu. Ten daznai padaro blusu turgu, paskelbia vietiniam laikrastuke. Kai 2-3 zmones pamirsta, tai ko gimines nepasiima, o perleidzia seneliu namams, tai tie vot taip pardavineja.
Beje, kokiu ten buna knygu!!! Viso pasaulio dailininku reprodukcijos, ivairiu pasaulio miestu nuotraukos 1920-1940 metais, retos istorines knygos.... Ivairus butu papuosimo elementai, vazeles, kurias olandai naudojo pries 60 metu, paveikslai,kuriu gimines kazkodel nepasiima na ir siaip visokiu idomiu dalyku, kuriu kartais ir paskirties neimanoma suprast, na bent jau pasiziuret, nes ju pirkt ner prasmes. Keleta knygu apie karalius buvau nusipirkus, labai istorines, su idomiom, retom, nematytom fotkem, ne siuolaikiniu karaliu, kurie yra tik chmmmm, lyg papuosalai ant kaledines eglutes. ;)
Klevas
Posts: 781
Joined: 2012-05-30, 10:37

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Klevas »

Idomi informacija, dekui.
1. Del to ka sovietai blokavo, ko ne tai gerai zinau, nes tuo metu tuo labai domejausi. Kaip ten buvo prie Stalino tai nezinau, nes negyvenau, bet jau Breznevo laikus tai gerai zinau. Pradzioje nieko neblokavo, blokuoti rimciau pradejo po invazijos i Afganistana. Tada atsirado stotys Svoboda, ir Laisvoji Europa lietuviu kalba. Va ta tai ziauriai blokavo. Jokios muzikos jose nebuvo. Visokie Amerikos balsai, BBC beveik nebuvo blokuojami. Ten budavo laidos apie muzika, bet tik tarp kitko, nes esme buvo politika.
Todel muzikos tekdavo ieskotis sukinejant trumpasias, vidutines ir ilgasias bangas. Kieciausia stotis buvo Liuksemburgo radijas 208m bangomis, kuris pradedavo girdetis vakare del viduriniu bangu sklidimo ypatybiu
Taip buvo iki kokiu 1978-1979. Tada situacija pasikeite i geresne puse, nes Lenkija pastate auksta boksta Suwalkuose(amerikieciu deka, kaip veliau paaiskejo) sumontavo galingus siustuvus ir prasidejo Lenkijos TV ir lenkijos radijas per UTB(FM kitas diapazonas) Vienintele problema buvo, kad reikeji issikelt antena ir kad stereo transliavimo sistema buvo kitokia, pas lenkus vakarietiska(su pilot tonu), o lietuvoje rusiska, tai daugelis girdejo ne stereo. Bet jau prasidejo normali muzika girdetis, prasidejo visai kitas gyvenimas. Sakysim Eurovizija, buvo transliuojama tiesiogiai, daugybe teminiu muzikiniu laidu, filmai, koncertai. Nuo 1980 Lietuvos TV ko gero ir nesu neziurejes, isijungi budavo tai kaip is kokio atsilikusio pasaulio. Nuo 1989 prasidejo satelitas ir su juo pazintis su Olandijos radiju: Sky radio, Radio 538. Tarp kitko Sky radio kuri laika transliavo ne viena Kauno parduotuve, kaip fona - tai buvo geriausia tuo metu radio stotis
2. Del ploksteliu turejimo, tai manes nesupratai. Ploksteliu buvo nedaug, nes jas ivezdavo tik auksti pareigunai ir ju seimos. Todel jos buvo brangios. 50-60 rubliu buvo PUSE menesio atlyginimo. AR daug kas pirktu dabar lietuvoje CD uz 1000 litu? Tam reikejo arba perasinet ir pinigus taip atsiimt, arba but labai labai turtingu, arba pamisusiu del muzikos.
Apie rusiskas ploksteles nekalbu. Isleisdavo kazkiek, bet labai ribotai. Pradzioje budavo deficitas o po to pristampuodavo, kad visur metesi, na tokias tai turejo daug kas, jos kainavo gal virs 1 rublio.
3.Tada nebuvo jokio piratavimo, nes tai buvo teiseta perrasinet vieni kitiems. Va kas buvo neteiseta, tai uzdarbis - tai skaitesi nedarbines pajamos, spekuliacija.
Mes gyvenom skirtinga gyvenima, Pati pirkai parduotuvese, o as pas perrasinetojus. Ir kokybe lyginu vakarietisku firmu ploksteliu. Gaudavai irasu ir jausdavosi, kad paskutines dainos vienoje ploksteles puseje kur kas prastesnes, nei pirmosios(nes skyresi linijinis greitis - tokia technlogija. Jau tada ploksteliu kokybe buvo nepatenkinama. Padetis pagerejo kai atsirado CD, Lietuvoje jau kokiais 1985 buvo dalis irasu atvezama CD formate. Tada buvo jau gerai

4. Na trurguje tikrai neradau, gal taip tik Limburge, kur ir trinuosi, bet pasinaudosiu informacija ir paieskosiu daugiau. Tikrai idomios info pateikei apie tas galimybes ka surasti visokiu senienu. Reikes tikrai paskirti laiko ir paieskot.
Qlumpyz
Posts: 1156
Joined: 2010-10-30, 22:55

Re: Vinilinės plokštelės

Post by Qlumpyz »

na įdomi diskusija, bet ir vėjų prirašėt...
Post Reply